Granát (gh)

Granát je prírodný kameň dodávajúci novú energiu, chuť do života či odvahu. Hovorí sa, že prináša šťastie do obchodných záležitostí. Je známy svojimi účinkami, ale aj krásou. V prírode  sa objavuje v podobe rôznych farieb, najznámejšou je červená. Granát červený sa nazýva aj pyrop.


História v skratke
 
Pomenovanie kameňa granát pocháza z latinského granatus, čo v preklade znamená zrnko. Tento názov s najväčšou pravdepodobnosťou vychádza z faktu, že sa v sekundárnych ložiskách vyskytuje vo forme zrnka. Už v dávnej minulosti bol pre svoje účinky granát uctievaný. Je dokonca jedným z 29 kameňov, ktoré boli v staroveku považované za základné kamene života. Jeden príbeh hovorí, že Noemova archa bola osvetlená kusom veľkého granátu. Od stredoveku sa radí do rodiny karbunkulu, ktorá dodáva sebavedomie a posilňuje priateľstvo.


Granát a duša

Na úrovni duše dokáže granát podľa vašich potrieb priniesť novú, aktívnu a očistnú energiu, ale aj pokoj či túžbu. V prírode sa totiž vyskytuje vo viacerých formách, od ktorých závisia aj jeho sekundárne účinky.

Po emocionálnej stránke sa stará o rozvíjanie lásky a vernosti. Libido udržiava v rovnováhe a napomáha citovému súladu. V prípade vyhľadávania spôsobu, ako podporiť sexuálnu túžbu, je vhodný červený granát. Tento kameň navyše upevňuje vzťahy.

Granát napomáha v životných situáciách, koré sa spájajú s krízami. Ak sa vám zdá, že ste sa ocitli v bezvýchodiskovej situácii, granát vám dodá silu ju prekonať. Nájdete v sebe odvahu vyriešiť zdanlivo neriešiteľné a vďaka objavenej nádeji sa posuniete ďalej.

Tento kameň vám ukáže, ako sa na seba a okolie pozrieť zo správneho uhla  pohľadu. Nová perspektíva prinesie aj ochotu zbaviť sa starých zaužívaných spôsobov, ktoré už nie sú prínosné. Granát vám dodá sebavedomie a vy sa tak otvoríte novým výzvam. Vďaka granátu sa zbavíte zlosti, hlavne tej, ktorú ste nasmerovali sami proti sebe.

 


Granát a zdravie

V rovine telesnosti má granát hlavne regeneračné účinky a povzbudzuje činnosť metabolizmu. Má tiež čistiace účinky na krv. Podobne ako na úrovni duše, dodáva energiu a povzbudzuje. Priaznivo pôsobí aj na chrbticu, chrbát, srdce a pľúca. Červený granát pomáha pri ťažkostiach s počatím, hlavne keď je problém na strane ženy.

Zaradenie: minerál horčíka a vápnika

Tvrdosť: 7 – 7,5

Farba: rôznorodá, najznámejšie: červená, ružová, oranžová, žltá, hnedá, čierna

Výskyt: náleziská po celom svete, najznámejšie: Česká republika, Madagaskar, Kanada, India, južná Afrika, Brazília a Rakúsko 

© 2017 gh s.r.o. design by Cabinet