Citrín (gh)

Citrín je prírodný kameń, ktorý aktivzuje a prináša novú energiu na viacerých úrovniach. Hovorí sa o ňom ako o slnečnom kameni. Jeho žltú farbu spôsobujú  čiastočky mangánu a titánu, vysoké teploty a tlak. Vzhľad citrínu je možné vytvoriť aj umelo, a to pálením ametystu a záhnedy. Takto sa dá docieliť špecifický citrínový farebný tón. Liečivé účinky však nezávisia od pôvodu, ale od sýtosti farby kameňa.


História v skratke
 
Pomenovanie citrín je odvodené z gréčtiny a znamená citrónový kameň. Rímski legionári mu prisudzovali ochrannú funkciu pred nepríjemnými intrigami a závisťou. Až do obdobia stredoveku sa tradovalo, že citrín má moc priniesť večný život.

 

Citrín a duša

Citrín má na úrovni duše silné čistiace účinky. Negatívnu energiu eliminuje alebo transformuje. Dokáže tiež posilniť kreativitu a intuíciu. Dodáva pocit sebadôvery,  zvyšuje schopnosť konštruktívne kritizovať a zároveň odolávať kritike okolia. S citrínom získate optimistický pohľad do budúcnosti. Napomôže vám objaviť motiváciu a chuť spoznávať nové možnosti pri hľadaní tých najlepších riešení.

Na úrovni mysle tento kameň zvyšuje sústredenosť a otvorenosť, čo je nevyhnutné pri nadobúdaní nového poznania a vedomostí. Pomáha tiež zorientovať sa v získaných poznatkoch, preskúmať aktuálnu situáciu, zhodnotiť ju a posunúť sa správnym smerom. Zlepšuje vyjadrovacie schopnosti a odstraňuje tak komunikačné problémy.

Na úrovni emócií prináša citrín pozitívnu energiu v podobe radostných pocitov. Zbavuje vnútorných obáv a strachu zo zodpovednosti. Napomáha tiež držať na uzde hnev a celkovo nadobudnúť rovnovážny emočný stav. V prípade neurovnaných vzťahov má silu pomôcť vyriešiť spory.

O citríne sa hovorí, že patrí medzi kamene hojnosti. Prináša šťastie a úspech, s ktorými sa spája aj nadobudnutie bohatstva.Citrín a zdravie

Citrín má mimoriadne pozitívne účinky aj na fyzickej úrovni, čo sa prejavuje dodaním stratenej energie. Vďaka tomu pomáha napríklad pri únavovom syndróme. Priaznivo vplýva v prípade problémov s trávením, čistí krv, zbavuje toxínov a udržiava v rovnováhe činnosť štítnej žľazy. Je užitočný aj pri ťažkostiach s menštruáciou či menopauzou.

Zaradenie: rodina kremeňov
Tvrdosť: 7
Farba: žltkastá
Výskyt: Brazília, Madagaskar, krajiny Spoločenstva nezávislých štátov         


 

© 2017 gh s.r.o. design by Cabinet